I have six people in the house and we only spend $750-$850 a month on food.
Think how much you’d save if you pulled out every once in a while.
Assuming three meals per day, that’s coming out to $1.39 per meal. Sorry, but I have a tough time believing that unless you’re eating Ramen 90 times per month. Even if you’re making dinner for six out of one meal, that’s tough to do for $8.40.
For breakfast this morning (when I eventually get out of bed), I’ll have frosted mini-wheats with a chopped banana and almond milk.
I can get seven servings, max, out of a $5 box. I can get eight servings out of the $4 almond milk container. A banana is $.30. Just for a very light breakfast, I’m over the $1.39 per meal average, and that doesn’t include my bottle of water which is another $.20.
Even if you use tap water, whole milk, and knockoff brand mini-wheats, you’re still over $1.39 just for that breakfast. Now try replicating that with more expensive lunch and dinner.
If you have a small spaghetti dinner with Walmart brand sauce and one piece of Texas toast, you’ll be at about $1.20/meal if serving six people. But you’re not eating that 30 nights in a month. Frozen pizza? Even if you go cheap (Red Baron, Jack’s), you’re paying $2/person for not a lot of food. Tap water and nothing else/no snacks, and you’re well over that $1.39 limit.
And eating out (not a bad idea and would probably result in fewer children) once or twice a month yet still keeping it at $750/month? Impossible.
Then, add in all of the additional costs: gas/electricity to make all of those meals, electricity for the dishwasher and/or water and cleaning liquid for each meal.